
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Height | 800 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 35 V |
| Depth | 800 µm |
| Thickness | 889 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 2.012816 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
Stock: 26274
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14363
Ext.Price$0.14363
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14363 | $0.14363 |
| 10 | $0.06010 | $0.60100 |
| 50 | $0.05689 | $2.84450 |
| 100 | $0.05386 | $5.38600 |
| 500 | $0.04129 | $20.64500 |
| 1000 | $0.03753 | $37.53000 |
| 3000 | $0.03385 | $101.55000 |
| 5000 | $0.03053 | $152.65000 |
| 10000 | $0.02753 | $275.30000 |
